Táto internetová stránka používa súbory cookies na zlepšenie poskytovaných služieb. Pokračovaním používania stránky s tým súhlasíte ...

Ako sa stať oveľa lepším trénerom bez veľkých investícií? - 1. časť

Ako sa stať lepším trénerom 1. časť 1170 370Ak ste začínajúci tréner, ktorý nevie “kde je sever”, alebo ste pokročilý tréner neustále bažiaci po nových vedomostiach, tento dvojdielny článok je pre vás. Prečítaním oboch častí zistíte, aké sú možnosti vzdelávania sa, kde konkrétne získate naozaj dôveryhodné informácie, ako využívať technológiu na uľahčenie vzdelávania sa, za ktoré poznatky sa naozaj oplatí zaplatiť a ktoré naopak môžete získať úplne zdarma.

Knihy sú bránou k poznaniu

„Bojte sa človeka, ktorý prečítal iba jednu knihu.“ (Charles Bukowski). V našom prípade platí: “Bojte sa trénera, ktorý prečítal iba jednu knihu.”

Aj v dobe internetu, stále platí, že najlepším spôsobom, ako získať základné vedomosti a prehľad je čítanie kníh od uznávaných autorít v danom odbore. Ak si chce začínajúci tréner vytvoriť kvalitný základ vedomostí, najlepším a zároveň najlacnejším spôsobom ako to dosiahnuť, je čítanie kníh od top autorov – trénerov a športových vedcov. Na konci článku som vybral niekoľko kníh, ktoré by mali byť súčasťou knižnice každého dobrého trénera.

Výhodou kníh oproti článkom je, že nesú ucelenú myšlienku. Kniha je súhrnom autorovho poznania, názorov a skúseností. Prečítaním knihy získate množstvo na seba nadväzujúcich poznatkov. Čítaním kníh od viacerých top autorov získate prehľad v čom sa lídri vo svete športového tréningu zhodujú a naopak, v čom sa ich názory rozchádzajú.

Sú tréneri, ktorí čítajú iba články, čo je síce stále lepšie ako keby sa nevzdelávajú vôbec, ale články majú oproti knihám jednu veľkú nevýhodu. Informácie v článku nesú len časť z autorovho poznania alebo systému.

Bez nadsádzky možno povedať, že pre čitateľa bez základných poznatkov o danej problematike, môžu byť informácie uvedené v článku „akoby vytrhnuté z kontextu“ a zostanú čitateľom nepochopené resp., čitateľ si ich nesprávne interpretuje.

Nepochopenie alebo nesprávna interpretácia informácií z (aj keď kvalitného) článku môžu uviesť trénera do omylu, čo môže viesť k nesprávnym tréningovým metódam.

Preto, ak máte obľúbeného autora článkov, kúpte si od neho knihu. Uvidíte, že po jej prečítaní budete jeho článkom rozumieť oveľa viac a všetko bude dávať väčší zmysel.

Kde sa dostať ku kvalitným knihám?

Ešte predtým ako na vás vychrlím webstránky s tými najlepšími knihami o športovom tréningu, mali by ste vedieť jednu vec:

Ak chcete byť naozaj dobrým a úspešným trénerom, musíte vedieť po anglicky.

Bohužiaľ, kvalitných informácií od slovenských resp., českých autorov, rovnako ako aj preložených cudzojazyčných kníh, je minimum. Preto, ak chcete rozširovať svoje poznatky, musíte rozumieť jazyku, v ktorom sú popísané.

Poznám viacerých trénerov, ktorí sa čítaním a poctivým prekladaním kníh v angličtine o športovom tréningu naučili celkom slušne rozumieť písanému slovu. Výhoda učenia sa jazyka prekladaním takýchto kníh je, že slová ktoré sa týkajú športového tréningu sú špecifické – odborné a často sa v texte opakujú. To znamená, že aj relatívne s malou slovnou zásobou sa naučíte rozumieť informáciám uvedeným v knihe.

Ak ste osobný/á tréner/ka vo fitness centre, odporúčam vám nájsť si klienta angličtinára/ku a „bartrovo“ vymieňať tréningy za lekcie angličtiny. Samozrejme, počas tréningu sa snažte všetky inštrukcie takémuto klientovi/ke dávať v angličtine – on/a vám s tým pomôže.

Ale vrátim sa k tomu, kde nájsť tie najlepšie knihy o športovom tréningu. Asi najznámejším webovým portálom, kde nájdete naozaj veľké množstvo odborných kníh o športe je:

www.humankinetics.com

Ešte väčšie množstvo kníh nájdete na najväčšom e-trhovisku sveta, na

Amazone

Pri amazone chvíľu ostanem, pretože práve na tomto portály si môžete zdarma stiahnuť perfektnú aplikáciu - Kindle App. Pomocou tejto aplikácie môžete čítať tzv. e-books – knihy v elektronickej podobe.

V minulosti som knihy nakupoval výhradne v papierovej podobe, no odkedy som objavil Kindle, 99 % kníh ktoré si zakúpim, sú z Amazonu v elektronickej Kindle verzii. Kindle verzie kníh majú oproti papierovým knihám hneď niekoľko výhod:

  1. sú lacnejšie (väčšina z nich)
  2. po zakúpení sú hneď „u vás“, nemusíte čakať, kým prídu poštou
  3. vďaka aplikácií v telefóne / tablete máte všetky knihy neustále zo sebou – môžete ich čítať kedykoľvek a kdekoľvek – zmysluplne tak môžete využiť čas pri každej situácií, v ktorej musíte na niečo čakať
  4. sú ekologickejšie
  5. v aplikácií si môžete robiť poznámky, zvýrazňovať text a veľmi rýchlo sa k nemu vrátiť
  6. kľúčové slová vyhľadáte v texte knihy behom pár sekúnd

Ak sa chcete vzdelávať a ešte nemáte aplikáciu Kindle, určite vám odporúčam si ju čo najskôr stiahnuť. Ušetrí vám veľa peňazí aj času.

Kliknite pre stiahnutie Kindle App tu

KnihyJedna z mojich poličiek zaplnených knihami, dnes však už uprednostňujem skôr elektronickú verziu kníh.

Ďalším vynikajúcim portálom, kde okrem kníh nájdete aj množstvo videí a článkov o silovom a korektívnom tréningu je:

www.otpbooks.com

Slovenský portál, ktorý ponúka celkom slušný výber kníh o športovom tréningu:

Martinus - knihy pre trénerov

Investujte do seba, investícia sa vám 1000-násobne vráti

Ak rozmýšľate nad tým, ako sa stať oveľa lepším trénerom, začnite s investíciou do svojich vedomostí. Vďaka e-bookom sa stali knihy jeden z finančne najdostupnejších prostriedkov vzdelávania sa pre mladých trénerov.

Každá jedna (kvalitná) kniha, ktorú prečítate, vás posunie o míľový krok vpred oproti tým, ktorí nečítajú. Vyberte si knihu a začnite čítať teraz hneď. Aplikujte naučené v praxi. Každodenným čítaním za rok prečítate 20, 30 možno 50 kníh. O rok je z vás úplne iný tréner, s iným zmýšľaním, ktorý si vie súvislosti pospájať a vie ich dokonale prispôsobiť vo svojom tréningu.

Nižšie uvádzam zopár kníh, ktoré by mohli zaujímať začínajúcich, ale aj pokročilých kondičných a hokejových trénerov.

Odporúčaná literatúra

Základná literatúra pre silový a kondičný tréning – povinnosť pre každého, kto chce stavať na pevných základoch


Nadstavbová literatúra – pre tých, ktorí už majú základy „zjedené“


Literatúra pre výrazne pokročilých – „stavebné inžinierstvo“ v športe


Literatúra pre hokejových trénerov – na ľade aj mimo neho


Literatúra v slovenčine alebo češtine


V druhej časti tohto článku sa dozviete:
- aké sú ďalšie možnosti finančne nenáročného vzdelávania sa
- ktoré finančne náročnejšie prostriedky vzdelávania stoja za to

Sledujte nás aj naďalej na:
www.smart-trening.sk

Mgr. Juraj Bežák, PhD.
Autor: Mgr. Juraj Bežák, PhD.
Spoluzakladateľ portálu smart-trening.sk. Profesionálny tréner s desaťročnou trénerskou praxou.


Podobné články

Naspäť to hore