Táto internetová stránka používa súbory cookies na zlepšenie poskytovaných služieb. Pokračovaním používania stránky s tým súhlasíte ...

Ako sa stať oveľa lepším trénerom bez veľkých investícií? - 2. časť

Ako sa stať lepším trénerom 2. časť 1170 370V tejto časti článku sa dozviete, kde sa okrem kníh môžete dostať ku kvalitným informáciám v podstate zadarmo. Získate skvelé tipy, ako si zjednodušiť prístup k informáciám. Povieme si aj o finančne náročnejších spôsoboch vzdelávania sa a najmä o tých, do ktorých sa oplatí investovať.

V prvej časti tohto dvojdielneho článku ste sa mali možnosť dozvedieť o základnom spôsobe získavania informácií. Vysvetlil som v ňom prečo je vhodné, aby začínajúci tréner začal získavať informácie najskôr čítaním kníh. Uviedol som niekoľko výborných zdrojov, kde možno nájsť kvalitnú literatúru. Zdôraznil som potrebu znalosti anglického jazyka a na záver článku som pridal niekoľko linkov na výborné knihy o športovom tréningu.

Ak ste prvú časť nečítali, prečítajte si ju tu

Články sú nositeľmi najnovších poznatkov

Ako som už spomenul v prvej časti, odborné články majú oproti knihám nevýhodu neucelenej myšlienky, ktorá je vytrhnutá zo systému práce (tréningu) daného autora. Preto, ak chcete článku stopercentne porozumieť mali by ste poznať tréningový systém jeho autora a mať prečítané jeho knihy.

Ak toto spĺňate, čítanie článkov bude pre vás perfektným spôsobom, ako získavať najaktuálnejšie informácie, ktoré budete vedieť vo svojej hlave správne zaradiť.

Aktuálnosť poznatkov v článkoch je veľkou výhodou oproti poznatkom v knihách. Vďaka tomu, že články sú omnoho kratšie a vo väčšine prípadov v elektronickej verzii, ich napísanie a publikovanie na internet je otázkou niekoľkých hodín, nanajvýš niekoľkých dní. Sú teda odrazom najnovšieho myslenia, skúsenosti a poznatkov autora.

Napísanie a vydanie knihy je však úplne „iná pesnička.“ Napísať text, navrhnúť obálku knihy, nájsť vydavateľa, opraviť a graficky upraviť text, vytlačiť knihu...to všetko sú úkony, ktoré netrvajú ani hodiny ani dni. Kým sa kniha od prvého napísaného slova autorom dostane ku zákazníkovi, môže prejsť aj niekoľko rokov.

Preto je vám zrejmé, že poznatky, ktoré čítate v čerstvo vydanej knihe, nie sú úplne „najčerstvejšie“ a dostávajú sa ku vám s niekoľko mesačným / ročným zdržaním.

Čo z toho vyplýva? Ak sa chcete orientovať v systéme a zároveň chcete mať stále aktuálne informácie na dosah, čítajte knihy aj články.

Kde hľadať kvalitné články o športovom tréningu?

Tu je možností hneď niekoľko:

1. Sledujte blogy

Pridajte si medzi záložky vášho prehliadača alebo pripnite na domovskú stránku vášho telefónu niekoľko blogov, ktoré budete mať vždy „po ruke“. To, že budete mať od seba na jeden klik vzdialené perfektné informácie vás možno presvedčí, aby ste miesto bezcieľneho scrollovania na sociálnych sieťach prečítali niečo užitočné.

Zopár mojich obľúbených blogov:

Screenshot 20171213 101526

2. Odoberajte novinky na e-mail

Prihláste sa do newsletteru na webových stránkach najlepších trénerov – autorov a dostávajte články priamo do vašej e-mailovej schránky, vždy keď vyjde nový článok.

Môj tip 1:Ak dostávate do vašej schránky veľa e-mailov a často nemáte čas si ihneď prečítať článok, ktorý vám práve prišiel na e-mail, vytvorte si pre takéto e-maily samostatný priečinok, do ktorého si budete tieto e-maily „odkladať.“ Neskôr, keď budete mať čas ho pohodlne nájdete, bez toho, aby ste ho museli hľadať v „kope“ ďalších správ.

Môj tip 2:Je vlastne upgrade tipu č. 1. Samozrejme niekto už vytvoril aplikáciu, ktorá vám umožní nedočítané články ukladať na jedno miesto. Je ňou aplikácia pocket, ktorú stiahnete tu:

Vďaka tejto aplikácií si môžete všetky neprečítané články ukladať na jedno miesto, na ktorom ich otvoríte aj offline, keď práve nemáte prístup na internet.

pocket

3. Sledujte Facebook stránky

Ďalším miestom, kde sa jednoducho dostanete k odborným informáciám je Facebook. Na to, aby ste na Facebooku rýchlo našli to, čo hľadáte, potrebujete poznať zopár trikov.

Hľadanie obsahu zo stránok, ktoré sa vám páčia a sledujete (dali ste like / follow) by malo byť jednoduchšie vďaka Prieskumníkovi - Explore feed, ktorý je akoby „vedľajšou nástenkou“ popri hlavnej „nástenke“ – Novinky resp. News feed.

Problém je však v tom, že v Prieskumníkovi sa zobrazujú iba príspevky z vašich obľúbených stránok, ktoré nie sú „Sponzorované“ – čiže nemajú zaplatenú reklamu.

Facebook Prieskumník

Väčšina svetových autorít v športovom tréningu však svoje príspevky sponzoruje, aby sa dostali k čo najväčšiemu on-line publiku. Platené príspevky sa vám zobrazia v Novinkách medzi príspevkami od vašich priateľov, kde ich musíte niekedy usilovne hľadať. Jednoduchý trik ako zobraziť vo vašich Novinkách iba platený obsah je nainštalovanie si Google Chrome rozšírenia – Turbo Ad Finder.

turbo ad finder extension

Jednoduchým kliknutím na červenú ikonku s „F“ v pravom hornom rohu vášho Chrome prehliadača zapínate a vypínate zobrazovanie len plateného obsahu.

Turbo Ad Finder

Ďalšia možnosť, ako sa rýchlejšie dostať ku želanému obsahu zo sledovaných stránok, je nastaviť si možnosť „Zobrazovať ako prvé.“ Vďaka tomu sa vám nové príspevky zo sledovaných stránok po zapnutí aplikácie zobrazia vo vašich Novinkách na prvom mieste. No nefunguje to však vždy (aspoň z mojej súsenosti).

Zobrazovať ako prvé

Vedecké články

Ak chcete nazrieť „pod pokrievku“ a zistiť, čo hovorí na športový tréning veda, odporúčam webové portály uvedené nižšie. Stačí zadať kľúčové slová (samozrejme v angličtine) a v priebehu okamihu máte pred sebou množstvo výskumov.

Zoznam najlepších vedeckých časopisov podľa impact faktoru, vplyvu a prestíže:

Portály pre vyhľadávanie vedeckých výskumov:

Čítať vedecké výskumy je určite náročnejšie, ako čítať odborné články. Pridaná hodnota výskumov je vo výsledkoch - získate presný obraz napr. o tom, ako vplýva určitý tréningový program na vzorku športovcov daného pohlavia, veku a výkonnosti a môžete porovnať tieto výsledky s výsledkami svojich športovcov. (napr.: ako sú na tom vaši športovci v porovnaní s výskumnou vzorkou / či je váš tréningový program účinný ako ten, ktorý bol použitý vo výskume).

V rámci vedeckých článkov, by som chcel dať do pozornosti Meta-analýzy. Ide vlastne o vedecké porovnanie výsledkov a metód viacerých výskumov s rovnakým zameraním do jedného vedeckého článku. Meta-analýzy vám môžu ušetriť čas, keďže nemusíte vyhľadať a čítať každý výskum osobitne.

Ďalšie možnosti lacného vzdelávania sa

1. Zvuk namiesto písma

Ak neradi čítate alebo veľa šoférujete, "zvukové informácie" - podcasty, audioknihy či internetové rádiá sú pre vás ďalšou skvelou možnosťou, ako "nasávať" informácie zdarma / lacno a takmer bez obmedzenia. Počúvaním zvukových nahrávok šetríte oči a efektívne využívate čas napríklad pri dlhých cestách autom. Stačí si len vyhľadať podcasty cez Google alebo iTunes, spustiť cez internet alebo stiahnuť do telefónu a opäť ste o niečo múdrejší.

2. Prednášky, konferencie, odborné semináre

Výborným spôsobom ako si vypočuť viacero názorov na určitú problematiku je, zúčastniť sa prednášok, konferencií či seminárov. Tieto bývajú často voľne prístupné alebo len za symbolický poplatok, no väčšinou je potrebné sa registrovať. Kvalitné konferencie bývajú veľmi rýchlo "plné", preto si treba dať pozor, aby ste sa stihli čo najkôr prihlásiť. Okrem získaných vedomostí je výhodou takýchto podujatí aj možnosť spoznať nových ľudí - odborníkov, s ktorými môžete začať neskôr spolupracovať.  

Finančne náročnejšie spôsoby vzdelávania, do ktorých sa oplatí investovať

Aj keď nadpis tohto článku znie: „Ako sa stať oveľa lepším trénerom bez veľkých investícií“, sľúbil som, že napíšem aj o možnostiach vzdelávania sa, za ktoré sa oplatí zaplatiť. Začnem od najlacnejšieho spôsobu:

1. Platené webové portály

Ide o web, ktorého členovia si mesačne platia členské. V rámci členstva majú prístup ku článkom, videám a trénerskému fóru, v ktorom tréneri diskutujú na danú problematiku.

Asi najlepším portálom tohto typu, (ktorý si aj my v Smart Tréningu platíme), je StrengthCoach. Portál si môžete vyskúšať na 3 dni za $1. Mesačná platba na jedného trénera je cca 13 €. Kliknite na banner nižšie a dozviete sa viac.

click me

2. Kurzy pre trénerov

Kurzov je dnes mnoho, mladý tréner s obmedzeným množstvom finančných prostriedkov by však mal byť obozretný, kam svoje financie a čas investuje.

Poznám zopár osobných trénerov – „naháňačov certifikátov“, ktorí sa hlásia na čo najviac 50 – 80 eurových kurzov, len preto, aby si mohli dať na Facebook ďalší účastnícky certifikát, mysliac si, že tak prilákajú viac klientov.

Zapamätajte si, klientov nezaujíma, koľko máte za sebou kurzov, zaujíma ich jedine, či dosiahnu výsledky.

Preto si  precízne vyberajte len kvalitné kurzy (ktoré sú drahšie a väčšinou končia skúškou), akoby ste mali ísť na veľa lacných, na ktorých si „posedíte x hodín“ a na ich konci dostanete účastnícky certifikát, na ktorý vám aj tak každý viete čo...

Vyberajte si také kurzy, z ktorých si naozaj odnesiete pre vás hodnotné poznatky. Také poznatky, ktoré viete využiť hneď po kurze v nasledujúcom tréningu v praxi. Len takéto kurzy posunú vás a vašich klientov / zverencov na vyššiu úroveň.

Ak je kurz zameraný na to, v čom sa špecializujete, alebo je pre vás potrebné, aby ste sa posunuli vpred, nebojte sa zaplatiť za kurz aj 500 € či 1000 €. Táto investícia sa vám niekoľkonásobne vráti. Nebojte sa ani kvalitných on-line kurzov vďaka, ktorým si môžete znížiť náklady na cestovanie a ubytovanie.

Vždy si poriadne preštudujte čo je cieľom kurzu, o ktorý máte záujem a odpovedzte si na otázky: „Čo mi kurz dá?“ „V čom budem lepší po absolvovaní kurzu?“ Prípadne sa spýtajte absolventa daného kurzu na jeho názor.

3. Stáže

Trénerské stáže, vám umožnia získavať informácie priamo v teréne. Stáže ponúkajú väčšinou inštitúcie, ktoré sa zameriavajú na vzdelávanie trénerov.

Za stáž väčšinou dostávate malú finančnú odmenu, pretože v rámci stáže sa učíte prácou. Táto finančná odmena však pravdepodobne nepokryje náklady na ubytovanie a cestovanie, ktoré budete musieť vynaložiť.

Niektoré inštitúcie vyžadujú od stážistov, aby už mali vysokoškolské vzdelanie.

Možnosť prihlásiť sa na stáž v USA:

4. Vysoká škola so zameraním štúdia na šport

Aj keď môžeme vo všeobecnosti povedať, že na Slovensku máme vysokoškolské štúdium zdarma, neznamená to, že päť rokov do vás niekto bude lievikom vkladať informácie a vy za to nezaplatíte ani cent.

Ak nebývate v mieste, kde sídli vysoká škola, počítajte s nákladmi na ubytovanie, stravu, skriptá, študentský život atď. Ide o nemalú investíciu čo sa týka financií, nehovoriac o čase. Päť rokov naozaj nie je málo. Záleží však od uhľa pohľadu a vašich ambícií, či takáto investícia bude pre vás „životnou investíciou“ alebo iba premrhaným časom.

Tak ako niekto naháňa účastnícke certifikáty z kurzov, tak sú aj študenti, ktorí študujú len kvôli diplomu a prípadne študentskému životu. Ak ste však človekom, ktorý chce vo svete športu ako tréner niečo dosiahnuť, štúdium na vysokej škole môže byť pre vás tým najlepším odrazovým mostíkom.

Niekto možno povie, že na Slovensku aj tak nemáme kvalitné vysoké školstvo a investovať do štúdia čas a peniaze sa neoplatí. Podľa môjho názoru je to blbosť, je to len výhovorka a lenivosť. Ak si niekto myslí, že vysoká škola spraví z každého študenta top odborníka v praxi alebo top vedeckého pracovníka, je na omyle.

Je to o študentovi, nie o škole. Vnímavý študent vie, že učiteľ mu za niekoľko prednášok a seminárov nemôže dať všetky svoje poznatky a skúsenosti.

Učiteľ ukazuje cestu a otvára možnosti, no ak je študent "slepý", nikdy ich neuvidí.

Najlepší absolventi, ktorí sú teraz top odborníkmi v ich študijnej oblasti, mali tých istých učiteľov, ako tí, ktorí po ukončení štúdia „zobrali diplom, napísali pred meno titul“ a venujú sa niečomu úplne inému. Takže viniť školu za to, že sa absolventi nevedia uplatniť na trhu práce v príslušnom odbore nie je na mieste.

Sám som absolvoval štúdium na Slovensku na FTVŠ UK v Bratislave. Môžem povedať, že vďaka fakulte som získal cenné informácie, ku ktorým by som sa ako neštudent určite nedostal, či už sa to týka metodiky tréningu, diagnostiky v športe, ale najmä praktických skúseností od učiteľov, ktorí pracujú / pracovali so športovcami na vrcholovej úrovni.

Ak porovnám moje štúdium na Slovensku so štúdiom mojej sestry, ktorá je absolventkou prestížnej King’s College v Londýne (študovala fyzioterapiu), môžem povedať, že: 

  • systém štúdia v UK je iný, študent je nútený viac vyhľadávať informácie sám (čo som robil aj ja na Slovensku, bez toho, aby ma do toho tlačil systém)
  • sestra mala priamo v rozvrhu niekoľko mesiacov praxe v najlepších nemocniciach  v Londýne na rôznych oddeleniach (v rámci FTVŠ, počas môjho štúdia, nebola predpísaná prax taká rozsiahla ako sestrina, ale vďaka tomu, že som chcel a bavilo ma to, trénoval som počas celého môjho štúdia)

Týmto nechcem povedať, že kvalita štúdia na slovenských vysokých školách a na najlepších zahraničných univerzitách je rovnaká. Ide skôr o to, že renomé školy nie je len odrazom jej ekonomickej sily a systému štúdia, ktorý ponúka, ale aj "kvalitou" jej študentov a absolventov. Ak ste jazykovo zdatní a máte možnosti ísť študovať do zahraničia, určite choďte.  

Čo z toho vyplýva? Či už sa rozhodnete pre štúdium u nás doma alebo v zahraničí, záleží len na vás, čo si zo školy zoberiete.

Tu je webová stránka Fakulty telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave:

Tu je zoznam najlepších univerzít, ktoré ponúkajú študijné programy v oblasti športovej vedy:

Sledujte nás aj naďalej na:

Mgr. Juraj Bežák, PhD.
Autor: Mgr. Juraj Bežák, PhD.
Spoluzakladateľ portálu smart-trening.sk. Profesionálny tréner s desaťročnou trénerskou praxou.


Podobné články

Naspäť to hore